Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

2020 yılı Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Kararları’na İlişkin Duyuru

Iğdır Kent Ormanı (Mesire yeri) alanında mangal/semaver/ateş yakılmasına, gerekli tedbirlerin alınması hususuyla (Kontrolsüz mangal yakılmasına izin verilmemesi, mangal bittikten sonra ateşin kesinlikle söndürülmesi, mevsim gereğince otların kuru olması nedeniyle biten mangalın gelişi güzel etrafa dökülmemesi, mangalın belirtilen alanlar dışında kesinlikle yakılmaması)  müsaade edilmiş olup; Kent Ormanı yakınlarında herhangi bir anız yakılması, avcı ve çobanların ateş […]

2020 yılı Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Kararları’na İlişkin Duyuru
25 Ağustos 2020 - 10:06 'de eklendi.

Iğdır Kent Ormanı (Mesire yeri) alanında mangal/semaver/ateş yakılmasına, gerekli tedbirlerin alınması hususuyla (Kontrolsüz mangal yakılmasına izin verilmemesi, mangal bittikten sonra ateşin kesinlikle söndürülmesi, mevsim gereğince otların kuru olması nedeniyle biten mangalın gelişi güzel etrafa dökülmemesi, mangalın belirtilen alanlar dışında kesinlikle yakılmaması)  müsaade edilmiş olup; Kent Ormanı yakınlarında herhangi bir anız yakılması, avcı ve çobanların ateş yakması yasaklanmıştır.

Iğdır Merkez ilçesi Küllük Köyü sınırları içerisinde bulunan Havaalanı Erozyon Kontrol Sahasında ve Çalpala Köyü sınırları içerisinde bulunan Çalpala Ağaçlandırma Sahasında mangal/semaver/ateş yakılması, avcı ve çobanların ateş yakması, bu alanlarda piknik yapılması, anız yakılması ve bağ bahçe artıklarının yakılması yasaklanmıştır.

Iğdır ili Tuzluca ilçesi Eğrekdere Köyü, Hadımlı Köyü, Aşağı Aktaş, Karataş Köyü, Kamışlı Köyü, Gaziler Köyü, Bağlan Köyü ve Alhanlı Köyü sınırlarında bulunan ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Sahalarına girilmesi ve mangal/semaver/ateş yakılması yasaklanmıştır.

Iğdır ili Aralık ilçesi Orta Köy Mahallesi, Aşağı Aratan Köyü ve Karşıyaka Köyü sınırlarında bulunan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol sahalarına girilmesi ve mangal/semaver/ateş yakılması yasaklanmıştır.

Orman Kanununun  76’ncı maddesinde yer alan “Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır” hükmü uyarınca, orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılması yasaklanmıştır. 

Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2020 tarihine dek saat 20:00’a kadar mangal/semaver/ateş yakılabilecektir.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanmak yasaklanmıştır.

Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat yükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER