enflasyon emeklilik ötv döviz ığdır akparti ığdır chp ığdır mhp ığdır hdp ığdır haber
DOLAR
8,2747
EURO
10,0747
ALTIN
488,70
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Iğdır
Parçalı Bulutlu
22°C
Iğdır
22°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
32°C
Cuma Parçalı Bulutlu
32°C

Tuzluca Havzasının Hidrokarbon Potansiyeli Hakkında Görüş Bildirdi

Tuzluca Havzasının Hidrokarbon Potansiyeli Hakkında Görüş Bildirdi
REKLAM ALANI
25.03.2021 15:36
0
A+
A-

Iğdır Üniversitesi Badakam Araştırma Merkezi tarafından Tuzluca Havzasının Hidrokarbon Potansiyeli hakkında yapılan inceleme sonuçları paylaşıldı.

Badakam Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Salih Bayraktutan tarafından şu görüşler paylaşıldı: 

”Iğdır Havzası, Ağrı ve kuzeyde Ermenistan’da kalmış Alagöz Volkanları arasındaki çukurluktan ibarettir. Sürmeli Çukurluğu olarak tarihi kayıtlarda  adı geçen bu  havzanın yeraltı ve yüzey suyu Miyosen sonu – Pliyosen  döneminden beri Aras Nehri tarafından Hazar Denizine boşaltılmaktadır. Bu dönemde, Erzurum bölgesinde birleşen Fırat ve Aras Su-Kanalları boyunca Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz birbirleriyle bağlantılıydı. Pliyosen ortalarında Doğu Anadolu’ nun yükselmesi soncu bu irtibat kopmuştur.  Aynı  zamanda Doğu Anadolu, Kuzeybatı Iran ve Güney Kafkasya’da çok yoğun volkanizma etkin olmuş, Alagöz, Ağrı, Tendürek, Meydan, Sehavend, Süphan, Nemrut, Bingöl, vb volkan konileri ve Erzurum-Kars Platosu gibi çok kalın Bazaltik Lav örtüleri oluşmuştur.

Erzurum-Nahcivan arasında Aras Koridoru, Aktif Faylar tarafından alt havzalara bölünmüştür.  Pasinler, Horasan,  Kağızman ve Tuzluca havzaları gibi. Doğuya doğru havzalar derinleşmektedir. Tuzluca çevresinde max kalınlığa erişmektedir. Burada Oligosen (25 milyon yıl) den beri denizel, lagün, göl ortamlarında kırıntılı sediment  çökelimi  egemen olarak devam etmiştir. Kağızman’dan Tuzluca’ya doğru , toplam sediment istifi  kalınlaşırken (uzun süreç ) her bir çökelim  birimi , kil-tuz-jips- kömür  tabakalar gibi, doğuya  incelmektedir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Tuzluca Havzası bu koridorun en doğusunda, en derin segmentidir. Burada Paleo-stratigrafi bakımından  yüksek evaporasyon  iklim (yarı-tropik) koşulları egemen olmuştur. Petrol-Gaz rezervlerinin oluşum şartlarının tümü Tuzluca Havzasında gerçekleşmiştir. Dünyadaki  büyük Hidrokarbon  yataklarının bulunduğu Basra Körfezi, Hazar Havzası, Kuzey Denizi, Meksika Körfezi gibi sahalarda bulunan jeolojik formasyonların esas unsurları ve ortak özellikleri aşağıya özetlendiği gibidir.

  • Kalın Kil-Silt istifi ( denizel – lagüner ortam )
  • Kalın Evaporitler  ( Halit-Kaya tuzu- , Silvit,  Jips, Anhidrit, vb..)
  • Siyah Kil (organik  içeriği yüksek killer)
  • Kömür  katmanları.
  • Lav akıntıları  tabanda, ( bazen kalın örtü olarak) .

Tuzluca Havzasında bu birimlerin hepsi noksansız mevcuttur. Evaporitlerin çökelme döneminde bölgedeki iklim  yarı-tropik koşullar eğmen olduğu, Dr. Şevket Şen’in mikropaleontoloji ve fosil polen analizlerinden anlaşılmıştır.  Dolayısıyla  hem  iklim koşulları, hem sedimen-toloji birimlerinin evrimi, kuzey ve güneyde yüksek topoğrafyanın sağladığı sık orman varlığı, organik malzeme kaynakları olarak gerekli şartları sağlamıştır. Burada, Havza temeline girecek derinlikte bir sondajın yapılması Hidro-Karbon rezerv ve Jeotermal Kaynağın varlığı, fiziki ve kimyasal özelliklerini tesbit etmede yeterli olacaktır.

İkinci çok  önemli bir  gerekçe de,  bu sahanın sadece HC ve Sıcak Akışkan  konusunda  stratejik verilere sahip olması değil,  Doğu Anadolu Jeolojik yapı ve litolojik evriminde çok eksik olan  bilgilere  erişmek için de, Tuzluca havzası kilit nokta niteliğindedir. Koordinatlarını belirlidiğim en az 3 lokasyonda derin stratigrafi sondajları yapılması, deprem ve mineral  kaynakları bulunması bakımından, çok elzemdir. MTA Genel Müdürlüğü stratigrafi gelişme planlarında da bu konu ele  alınmıştır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.