Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

ALUM Biyoteknoloji Laboratuvarı

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi doktora ve yüksek lisans öğrencileri, Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) bünyesinde 2019 yılında faaliyete başlayan biyoteknoloji laboratuvarında tecrübe kazanıyor. Biyoteknoloji Ar-Ge çalışmalarının ilk defa başladığı ALUM biyoteknoloji laboratuvarında Ziraat Fakültesi doktora ve yüksek lisans öğrencilerine Dr. Öğr. Üyesi Kaan Hürkan ve Dr. Öğr. Üyesi Adnan Aydın tarafından tecrübe ve […]

ALUM Biyoteknoloji Laboratuvarı
11 Aralık 2019 - 9:01 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi doktora ve yüksek lisans öğrencileri, Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) bünyesinde 2019 yılında faaliyete başlayan biyoteknoloji laboratuvarında tecrübe kazanıyor.

Biyoteknoloji Ar-Ge çalışmalarının ilk defa başladığı ALUM biyoteknoloji laboratuvarında Ziraat Fakültesi doktora ve yüksek lisans öğrencilerine Dr. Öğr. Üyesi Kaan Hürkan ve Dr. Öğr. Üyesi Adnan Aydın tarafından tecrübe ve pratik kazandırılıyor.

Kayısı çeşitlerinin genetik incelemesi yapılıyor

Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kaan Hürkan ve Doç. Dr. Arzu Ünal’ın ortaklaşa yürüttüğü “Ticari Kayısı Çeşitlerinde Yeni Bir Genetik Doğrulama Yaklaşımı: Yüksek Çözünürlüklü Erime (High Resolution Melting veya HRM)” başlıklı proje kapsamında DNA seviyesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Proje için gereken genetik materyaller TAGEM Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden sağlanıyor.

Proje kapsamında HRM teknolojisi ile kayısı çeşitlerinin ayırt edilmesi ilk defa Iğdır Üniversitesi ALUM biyoteknoloji laboratuvarında gerçekleştirilecek olup, bu çalışmanın dünya literatüründe bir ilk olacağı belirtiliyor. Proje sonunda Iğdır Üniversitesi Biyoteknoloji Laboratuvarı, ticari kayısı çeşitlerini HRM yöntemi ile belirleyebilme kapasite ve yetkisi ile kayısı ürünlerinde gıda doğrulama protokolüne sahip olacak. Bu amaçla biyoteknoloji laboratuvarındaki tüm cihazlar ilk defa tam kapasite ile kullanılıyor.

DNA barkodlama, RNA düzeyinde bitkilerde gen ifadesi, endüstriyel biyoteknoloji ve enzimoloji alanında biyoteknolojinin temel tekniklerinin kullanılacağı Ar-Ge çalışmaları Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji öğretim üyeleri tarafından yürütülmeye devam edilmekte olup, söz konusu projeler TÜBİTAK, Tarım ve Orman Bakanlığı ve SANTEZ Bilimsel Araştırma Projeleri için veri oluşturma niteliği taşıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER