Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Başkan ASLAN: Iğdır Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde çalışan dokuz kamu çalışanı, lekelenmeme hakları ihlal edilerek ihraç edildi.

Deva partisi Iğdır il başkanı Sayın Yusuf ARSLAN  bir kaç gün önce haklarında çok önceleri soruşturma başlatılıp akabinde de ihraç olan 9 kişi hakkında, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Açıklamalarında yapılanların hukuka aykırı olduğunu bildiren Başkan ARSLAN, şu ifadelere yer verdi : “İHRAÇ EDİLEN KAMU PERSONELİ HAKKINDA… Ülke nüfusunun yaklaşık 1,5 milyonu hakkında terörden […]

Başkan ASLAN: Iğdır Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde çalışan dokuz kamu çalışanı, lekelenmeme hakları ihlal edilerek ihraç edildi.
09 Ekim 2020 - 15:15 'de eklendi.

Deva partisi Iğdır il başkanı Sayın Yusuf ARSLAN  bir kaç gün önce haklarında çok önceleri soruşturma başlatılıp akabinde de ihraç olan 9 kişi hakkında, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Açıklamalarında yapılanların hukuka aykırı olduğunu bildiren Başkan ARSLAN, şu ifadelere yer verdi :

“İHRAÇ EDİLEN KAMU PERSONELİ HAKKINDA…

Ülke nüfusunun yaklaşık 1,5 milyonu hakkında terörden işlem yapılmış. Nüfusun geri kalan kısmı ise tedirgin bir şekilde sıranın kendilerine geleceği günü bekliyor.
Iğdır Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nde çalışan dokuz kamu çalışanı, lekelenmeme hakları ihlal edilerek ihraç edildi.
Takriben 20 yıldır kamuda çalışan ve bu süre boyunca hiçbir yıkıcı faaliyet içinde yer almayan bu kişiler, hangi somut gerekçe ile ihraç edildi? Çocukluk veya öğrencilik yıllarına ilişkin bir takım soyut iddialar nedeniyle mi? İhracı gerektirecek kadar önemli olan sebep, 20 yıldır nasıl fark edilemedi? Fark edildi de göz mu yumuldu? Memuriyete alınırken bu kişilerin mazileri yeterince didiklenmedi mi? Benzer gerekçelerle ihraç edilenlerin tamamı mahkeme kararları ile görevlerine iade ediliyorken bu tutumda ısrar etmenin sebebi nedir? Kendi hallerindeki insanlar neden rencide ediliyor? Ortada bir kabahat varsa bile bunun yaptırımı insanları işlerinden atmak ve ekmeklerinden mahrum etmek midir?
İhraç edilen kamu personelinin tamamı Kürt olunca akla merhum Prof. Dr. Mahir KAYNAK’ın şu sözü geliyor: “Kürtler’e ‘kardeşiz’ diyoruz ama Kürt gibi muamele ediyoruz!”
“Devlet ihraç etmişse bu kişilerin mutlaka bir suçu vardır.” diye düşünülmemeli ve yargısız infaz asla kabul edilmemelidir…
Özellikle Iğdır’da yaşayan herkesin empati yapabilmesi ve ihraç mekaniğinin nasıl çalıştığının daha iyi anlaşılabilmesi için yaşanmış bir vakadan misal vereyim:
Iğdırlı saygın bir ailenin askeri okulda okuyan oğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminde sonra sorgusuz-sualsiz okuldan ihraç edilmişti. Açılan davada, bakanlığın savunmasına ‘gerekçe’ olarak eklenen bilgi notunda; “Davacının kardeşiyle birlikte, Caferi bir dini grup tarafından tertiplenen muharrem ayı etkinliklerine katıldığı tespit edilmiştir.” yazıyordu.
Bu bilgi notu, vali ve emniyet müdürü gibi üst düzey memurlar vasıtasıyla bu merasimlere iştirak eden kamu gücünün, öte yandan bu merasimlere katılanları not ettiği anlamına geliyor!
Hadisenin ilginç olan bir başka yöne de bilgi notunun yazıldığı tarihte o gencin daha ilkokul öğrencisi olmasıydı! Bir ilkokul öğrencisi, Hz. Hüseyin ve yarenlerinin anıldığı muharrem ayı etkinliklerine katıldığı için ‘terörist’ olarak not edilmiş, bu not kendisini bir kabus gibi takip etmiş, 15 yıl sonra karşına çıkmış ve ihracına gerekçe yapılmıştı!
Şükürler olsun ki çok değerli hakimlerimiz var. Ve bu hakimler, zırvaya asla geçit vermiyor.
O genç, o hakimlerin verdiği kararla çok sevdiği okuluna iade edildi. Ama o ve ailesinin toplum içinde yaşadığı rencide edilmişlik ve kalp kırıklığı bir ömür boyu unutamayacak…”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER