Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

BÖLGE VE ÇEVRE JEOLOJİSİ BAKIMINDAN DEĞERLENDİRME

IĞDIR ÜNİVETSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ- BÜYÜK AĞRI DOĞAL AFETLER VE KAYNAKLAR ARAŞTIRMA MERKEZİ ​​​​​ BADAKAM GÖRÜŞÜ İSTANBUL BOĞAZI  KARADENİZ HAVZASINI, BURADA  KIYISI BULUNUAN  TÜRKİYE, GÜRCİSTAN, RUSYA FEDERASYONU, UKRAYNA, ROMANYA VE BULGARİSTAN OLMAK ÜZERE ALTI  ÜLKENİN DOĞRUDAN VE BUNLARIN HİNTERLANDI DURUMUNDA OLAN DOĞUDA KAFKASYA, BATIDA DOĞU AVRUPAYI  AÇIK DENİZLERE, OKYANUSLARA BAĞLAYAN  DÜNYANIN EN STRATEJİK, YEGANE SU YOLUDUR.   […]

BÖLGE VE ÇEVRE JEOLOJİSİ  BAKIMINDAN  DEĞERLENDİRME
30 Aralık 2019 - 10:58 'de eklendi.

IĞDIR ÜNİVETSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ- BÜYÜK AĞRI DOĞAL AFETLER VE KAYNAKLAR ARAŞTIRMA MERKEZİ
​​​​​ BADAKAM GÖRÜŞÜ

İSTANBUL BOĞAZI  KARADENİZ HAVZASINI, BURADA  KIYISI BULUNUAN  TÜRKİYE, GÜRCİSTAN, RUSYA FEDERASYONU, UKRAYNA, ROMANYA VE BULGARİSTAN OLMAK ÜZERE ALTI  ÜLKENİN DOĞRUDAN VE BUNLARIN HİNTERLANDI DURUMUNDA OLAN DOĞUDA KAFKASYA, BATIDA DOĞU AVRUPAYI  AÇIK DENİZLERE, OKYANUSLARA BAĞLAYAN  DÜNYANIN EN STRATEJİK, YEGANE SU YOLUDUR.  

Günümüzde  geçen ticari ve savaş gemileri nin sebep olduğu  tahribat, sadece kıyılardaki tesis ve yapılarla sınırlı değildir. Bunlar tarihi değerleri nedeniyle koruma altına alınması gerekli yapılardır. Bu fiziksel hasarların dışında gemilerin atıkları deniz biyolojisini, canlı habitatını olumsuz etkilemektedir. Gemi Trafiğinin giderek artan zararlarını Boğazın taşıması artık kabul edilemez seviyelere gelmiştir. Karadenizin ikinci bir Su Yolu ile Akdenize bağlanması bir zorunluluk halini almıştır.

               KANAL İSTANBUL güzergahı ve çevresinin  jeolojisi , bir su yolu açılmasına engel  her hangi bir olumsuz  özellik  göstermiyor. Kanalı etkilemesi  beklenecek başlıca Yer Bilimleri  disiplinleri topoğrafya, zemin-deprem, jeoteknik ve  hidrojeoloji  dir.

Topoğrafya;  Kanal  güzergahı  İstanbul Trakya yakasında yüzey topoğrafyası en  uygun hattır. Rakım  olarak çevresinin en düşük kodlarına sahiptir. Kanal burada zaten var olan topoğrafik ve hidrografik vadi boyunca yerleştirilmiştir. Dolayısıyla, topoğrafya bakımından Kanal Güzergahı en uygun konuma sahiptir. Bu konum çok önemli bir avantajdır. Topoğrafya avantajı aynı zamanda yapılacak kazı ( harfiyat)  hacminin de en azda kalmasını sağlayacaktır.

Deprem;  Deprem etkinliği bakımından güzergah İstanbul Trakya yakası ile aynı  riske sahiptir. Zekeriya Köy çevresi ile aynı seviyede depremselliği var. Mukayese edilmesi gerekirse Marmaray , Avrazya tüneli ve boğaz köprülerinden çok daha düşük deprem riski vardır. İstanbul genelinde değerlendirilirse deprem karşısında en güvenli alanlarından birisidir.

Aktif Faylar; Kanal güzergahı yakınında veya güzergahını kesip geçen her hangi bir Aktif Fay yoktur. Kuzey Anadolu Fay kuşağının Marmara dan geçen kolu, ciddi risk oluşturmayacak mesafe uzakta güneydedir. 

Zemin- Geoteknik;  Güzergah  çevresinin zemini,  çok kalın Kireçtaşları ve Klastik Sedimanter kayaçlardan ibaret bir istiften oluşmaktadır.  Oldukca uniform  (hafif eğimli paralel tabakalı) jeolojik yapısı ile çok olumlu geoteknik  kriterlere sahiptir.  Hatta zeminin petrografisi deprem hareketini soğurma  yönünde müsbet etkisi de söz konusudur.

Hidrojeoloji; Çevredeki arazi düşük rölyefe sahiptir. Dolayısıyla yüzey suyyu-akıntıları taşkın vb tehlike oluşturmaktan uzaktır. YerAltı Suyu seviyesi kısmen etkilenecektir. Ancak alınacak önlemlerle  telafisi mümkündür.  Kanal tabanı yüksek güvenlikli izole edileceğinden, YAS seviye değişimi, yıllar içinde yeni bir dengeye erişeceğinden, problem zaman içinde azalarak ortadan kalkacaktır.

Sonuç

Neticede,

İstanbul Kanalı Güzergahı,  jeolojik açıdan  hiç bir  bilimsel  olumsuzluk veya engelle karşı karşıya değildir.  Kanal tabanı sağlam  ve  yüksek güvenlikte zeminden İZOLE edilmesi  halinde

Mükemmel bir projedir.

İlaveten, kanal daki su akıntısı  Eletrik Üretimi  için çok elverişlidir. Yüksek  Potansiyel Enerjisi

Var. Bu çok büyük  ekonomik kazanç olacaktır.

Ayrıca, bölgemizde Türkiye nin  Jeo-Politik gücünü de artıracak etkileri de var.

_____

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER