Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Çelik Roma’da Göbeklitepe’yi Anlattı

İtalya’nın Başkenti Roma’da Türkiye için gurur veren bir panel ve sergi düzenlendi. Panelde; Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Çelik, 12 bin yıllık geçmişi bulunan Göbeklitepe’yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenledi. Yıldız Sarayı Vakfının, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğinde düzenlediği “Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor” panel ve fotoğraf sergisine, […]

Çelik Roma’da Göbeklitepe’yi Anlattı
01 Kasım 2019 - 16:42 'de eklendi.

İtalya’nın Başkenti Roma’da Türkiye için gurur veren bir panel ve sergi düzenlendi. Panelde; Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Çelik, 12 bin yıllık geçmişi bulunan Göbeklitepe’yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenledi.
Yıldız Sarayı Vakfının, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğinde düzenlediği “Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor” panel ve fotoğraf sergisine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgür Yavuzer, Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik ile çok sayıda İtalyan konuk ve ilgililer katıldı.
Etkinlik çerçevesinde ilk olarak Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Uslu’nun moderatörlüğünde, Milano Politeknik Üniversitesinden Prof. Dr. Giulio Magli, Iğdır Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Bahattin Çelik, Alman Arkeoloji Enstitüsünden Göbeklitepe Kazı Koordinatörü Dr. Lee Clare’in katılımıyla Göbeklitepe’yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenlendi. Arkeoloji ve astronomi bilimleri arasındaki bağlantı üzerine çalışan Magli, Göbeklitepe’de bu iki bilime yönelik izleri aktarırken, Iğdır Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahattin Çelik uzun yıllardır bölgede yaptıkları çalışmaları anlatırken Göbeklitepe’nin tek merkez olmadığını, bölgede aynı döneme ait irili ufaklı birçok yerleşim yeri tespit ettiklerini, çalışmaların devam ettiğini dile getirdi, Dr. Clare ise Göbeklitepe kazılarına dair bilgi verdi.

‘Göbeklitepe ne tek ne de en büyük kült merkezi değildir’
Yapılan incelemeler sonucunda Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük en az iki merkezin varlığını tespit ettiklerini söyleyen Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik, “Son yıllarda bölgede yapmış olduğumuz yüzey araştırmaları sonucunda, içinde T şeklinde dikilitaş barındıran Neolitik merkezlerin çevrelerinde yabani hayvanları avlamak için kullanılan çok sayıda tuzak alanları tespit ettik.
Bu tuzak alanları sayesinde toplu bir şekilde avlanan yabani hayvanların Göbeklitepe ve benzeri kült merkezlerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol üstlendiklerini düşünmekteyiz. Sonuç olarak, yapılan yüzey araştırmalarının ve kazıların ışığında anlaşılmıştır ki; Göbeklitepe tek değildir ve sanıldığı gibi neolitik dönemin en büyük kült merkezi de değildir. Yaptığımız incelemelerde Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük (Göbeklitepe yaklaşık 80 dekarlık bir alana sahiptir) en az iki merkezin (Karahan Tepe 110 dekar, Ayanlar Höyük 140 dekar) varlığını daha tespit ettik.
Gelecek yıllarda bölgede yapılacak kazılarda bu yerleşim yerlerinin sayılarının artacağına ve bu dönemin daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER