Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

CUMHURBAŞKANININ YARDIM YAPILACAK ÇAĞRISI IĞDIR’DA YOĞUN KALABALIK OLUŞTURDU

Sosyal devlet statüsünde bulunan Türkiye vatandaşlarının ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını başlaması sonrasında pek çok işletme ve fabrika üretime ya ara verdi ya da tamamen kapandı. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinden olan yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli adımları atılması için Türkiye önlemlerini aldı. Salgının […]

CUMHURBAŞKANININ YARDIM YAPILACAK ÇAĞRISI IĞDIR’DA YOĞUN KALABALIK OLUŞTURDU
08 Nisan 2020 - 10:36 'de eklendi.

Sosyal devlet statüsünde bulunan Türkiye vatandaşlarının ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını başlaması sonrasında pek çok işletme ve fabrika üretime ya ara verdi ya da tamamen kapandı. Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinden olan yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli adımları atılması için Türkiye önlemlerini aldı. Salgının işletmeleri etkilemesi sonrasında pek çok vatandaş işsiz kalırken geliri olmayan vatandaşlar devlet yardımı başlıklarını araştırmaya başladı.

Koronavirüsün bu denli sorunları dünya genelinde ülkelerin hükümetlerini harekete geçirdi. Ülkeler günden güne önlemlerini arttırırken Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geliri olmayana devlet yardım edecek açıklamaları sonrasında pek çok vatandaş soluğu intenette araştırma yapmakta buldu. Başkan Erdoğan’ın geliri olmayanlar valiliklere başvuruda bulunsun demesi sonrasında ülke genelinde valiliklerin resmi intenet sitelerine ve bizzat valiliklere başvurular yağdı. Iğdır valiliği de bu yoğun kalabalıklığa ev sahipliği yapan valilikler arasında yerini aldı.

Iğdır valiliğine yardım için gelen vatandaşları, valilik binası vatandaş girişi önünde ki 2 görevli polis memuru ığdır sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yönlendirdi

Iğdır sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkilileri, başvuru kriterleri aramaksızın başvuruya gelen herkese kapılarını açtı.
Kurum tarafından belirlenen Bir kısım memurlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının hemen girişinde başvuru kayıtları alırken, bir başka birim de telefon ve İnternet üzerindeki başvurularla ilgilendi.
Başvuru yoğunluğundan dolayı sosyal hizmet merkezi müdürlüğü personelleri de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı personellerine yardım için devreye girdi.

Başvuru yoğunluğu uzun kuyruklara neden olunca görevlendirilen emniyet mensupları ve kurum güvenlik görevlileri tarafından sıkça sosyal mesafe uyarıları yapılmasına rağmen bazı vatandaşların sosyal mesafeye uyduğu, bazılarının ise ısrarla sosyal mesafeye uymadıkları gözlendi.

Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda:
Başvurular sonrası Mütevelli Heyeti toplantısı kurulacağı ve olumlu sonuç çıkması durumunda ise ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapılacağı, daha önceden 1000 TL nakdi yardım alan vatandaşların bu durumdan yararlanamayacağı bilgisine ulaşıldı.

GELİRİ OLMAYANLARA HANGİ YARDIMLAR YAPILIR?
Bu yardım kapsamında, faydalanabilecek kişiler geliri olmayanlar veya işten çıkarılanları kapsamaktadır.

Bu yardım 4 başlıkta incelenebilir:

Gelir tespiti, gebelik yardımı, engelli yardımı başvuruları,
doğum yardımı, elektrik parası yardımı, kırtasiye desteği, eğitim desteği başvuruları,
dar gelirli toki yardımı, askere giden yardımı, yetim öksüz yardımı başvuruları,
gıda ve yiyecek yardımı, barınma yardımı, yiyecek yardımı başvuruları.

Salgın sonrasında alınan önlemlerin başında herhangi bir yardım başvurusu için kurumlara gitmeye gerek kalmaması söylenebilir. Geliri olmayan vatandaşlar intenet üzerinden veya telefon aracılığı ile başvuru formunu doldurabilecek. İlk olarak SYDV’nı telefon ile arayabilirsiniz. Ancak telefonların yoğun olması sebebi ile uzunca bir süre operatöre bağlanamayabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na ulaşamadığınız durumlarda e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer başvuru olanağı ise CİMER’dir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Hattı sayesinde tüm yardım başvurularını yapabilirsiniz. CİMER’den yardım almanız durumunda anında bağlı bulunulan il veya ilçe SYDV’ye aktarılacaksınız. Bu başvuru durumlarından hiç birinden sonuç alamazsanız valilik veya kaymakamlık resmi intenet sitesi üzerinde bulunan mail adresine talebinizi ileterek geri dönüş alabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER