Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

“Dijital Çağda Yeni Medya ve İletişim” Paneli

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda “Dijital Çağda Yeni Medya ve İletişim” konulu panel düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan panelin konuşmacıları; Dr. Öğr. Üyesi İpek Fatma Çevik, Öğr. Gör. Burak İli, Öğr. Gör Hakan Bakar ve Öğr. Gör. Recep Altay’dı. Panele, Üniversitemiz öğrencileri ve akademisyenleri katılım gösterdi. Panelde […]

“Dijital Çağda Yeni Medya ve İletişim” Paneli
28 Aralık 2019 - 15:46 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda “Dijital Çağda Yeni Medya ve İletişim” konulu panel düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan panelin konuşmacıları; Dr. Öğr. Üyesi İpek Fatma Çevik, Öğr. Gör. Burak İli, Öğr. Gör Hakan Bakar ve Öğr. Gör. Recep Altay’dı. Panele, Üniversitemiz öğrencileri ve akademisyenleri katılım gösterdi.

Panelde ilk konuşmayı, Dr. Öğr. Üyesi Fatma İpek Çevik yaptı. Dr. Çevik, konuşma başlığına geçmeden önce; Üniversitemizde bu tarz panel ve söyleşilerin düzenlenmesinin, öğrencilerimizin entelektüel gelişimleri için büyük önem arz ettiğini belirtti. Salonu dolduran dinleyicilere katılımları için teşekkür eden Dr. Çevik, “Yeniden Üretim Sonucu Kaybolan Sanat Yapıtının Aurasını Sanal Gerçeklik ile Yeniden Bulmak” başlıklı konuşmasıyla paneli başlattı. Dr. Çevik, konuşmasında sanal gerçeklik teknolojilerinden bahsederek gözlük, eldiven yahut stick gibi sanal gerçeklik araçları sayesinde gerçek hayata benzer deneyimler yaşanıp, duygusal geribildirimler alınabildiğini kaydetti. Dr. Çevik, sanal gerçeklik teknolojilerinin sanat yapıtlarının üretiminde de kullanılmaya başlandığını ve Louvre gibi dünyaca ünlü bazı müzelerde, sanatçı ve seyirci/izleyicilerin sanat yapıtının içine girerek sanat üretimini deneyimleyebildiğini belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Fatma İpek Çevik’ten sonra söz alan Öğr. Gör Burak İli ise, “Yeni Medya Bağlamında Dijital Televizyon Platformlarının Gelişimi” başlıklı bir konuşma yaptı. Öğr. Gör. İli, konuşmasında; yeni medya ve geleneksel medya arasındaki farklar üzerinde durarak, geleneksel medyadaki tek taraflılığı ortadan kaldıran yeni medya araçlarının gittikçe daha çok insana ulaştığını belirtti. Öğr. Gör. İli, bu bağlamda dijital televizyon platformlarının günden güne öne çıktığını ifade ederek, Türkiye’deki dijital televizyon platformlarından ve abone sayılarından örnekler verdi.

Öğr. Gör. Burak İli’nin konuşmasının ardından, Öğr. Gör. Hakan Bakar “Gazeteciliği Kitlesel Olarak Fonlamak: Başka Bir Gazetecilik Mümkün mü?” başlıklı konuşmasında “crowdfunding” (kitle fonlaması) kavramı ve bu kavramın, yeni bir medyanın ortaya çıkışı üzerindeki etkisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. “Kitlelere sunulanın, kitleler tarafından fonlanması” olgusunun sosyal medya aracılığıyla yaygınlık kazandığını belirten Öğr. Gör. Bakar, bu sayede geleneksel sermaye ilişkilerden bağımsız bir gazeteciliğin de mümkün hale geldiğini kaydetti.

Öğr. Gör. Hakan Bakar’ın konuşmasını takiben ise panelin son konuşmacısı, Öğr. Gör. Recep Altay söz aldı. Öğr. Gör. Altay, “Sosyal Medya ile Birlikte İletişimin McDonaldslaşması” başlıklı konuşmasında, McDonalds’ın iş modeli üzerinden verimlilik, hesaplanabilirlik, öngörülebirlik, denetim ve gözetleme gibi prensipleri irdeledi. McDonalds gibi uluslararası bir gıda zincirinin iş modeline esas saydığı prensiplerin, sosyal medyada da etkili olduğunu belirten Öğr. Gör. Altay, McDonalds iş modeli ile sosyal medya içerikleri arasındaki paralellikleri içeren örnekler verdi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından panelde soru-cevap bölümüne geçildi. Panel konuşmacısı akademisyenler, öğrenci ve akademisyen dinleyicilerden gelen soruları tek tek cevapladı. Soru-cevap bölümünün ardından ise, panel konuşmacılarına katılım belgeleri takdim edildi ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle panel son buldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER