Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Dr. Öğr. Üyesi Elmas “Enerji Depolama Sistemi” Projesi’nin Detaylarını Paylaştı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler M.Y.O. Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri – Otomotiv Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, Iğdır ilimizde bulunan Tuz Mağaralarının mevcut kullanım amaçlarının yanı sıra “Enerji Depolama Sistemi” olarak da değerlendirilebilmesine olanak sağlayan proje hakkında bilgiler verdi. Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas yaptığı açıklamada “Iğdır ilimizde mevcut olan tuz […]

Dr. Öğr. Üyesi Elmas “Enerji Depolama Sistemi” Projesi’nin Detaylarını Paylaştı
06 Ekim 2020 - 12:11 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler M.Y.O. Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri – Otomotiv Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, Iğdır ilimizde bulunan Tuz Mağaralarının mevcut kullanım amaçlarının yanı sıra “Enerji Depolama Sistemi” olarak da değerlendirilebilmesine olanak sağlayan proje hakkında bilgiler verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas yaptığı açıklamada “Iğdır ilimizde mevcut olan tuz mağaraları, turizm amaçlı kullanımının yanında sağlık amaçlı olarak da geniş ölçüde faydalar sağlamakta ve Tuzluca ilçesinde bulunan Iğdır Üniversitesi Tuz Terapi Merkezi ile insan sağlığına önemli hizmetler vermektedir.  Iğdır’da mevcut olan bu tuz mağaraları turizm ve sağlık amaçlı kullanımının yanı sıra endüstriyel amaçlı “Enerji Depolama Sistemi” olarak da hizmet verebilir” şeklinde konuştu.

Iğdır ilinde  mevcut olan tuz mağaralarının bir bölümünün enerji depolama sistemi işlevi gördüğünü söyleyen Elmas, “enerji depolama mağarası olarak kullanılıp bölgemiz ve ülkemiz endüstrisi ile ekonomisine kazandırılabilir. CAES – Compressed Air Energy Storage – Sıkıştırılmış Havalı Enerji Depolama Sistemi kullanarak Doğalgaz Yakıtlı Elektrik Enerjisi Üretimine ait P&ID prensip şeması diyagramı ekteki gibi oluşturulmuş ve sistemin genel işleyişi ortaya konmuştur. Iğdır Üniversitesi olarak tuz mağaralarını enerji depolama amaçlı kullanıp böyle bir elektrik enerjisi üretim santralinin kurulması için bilimsel ve teknik çalışmalara başlamış bulunuyoruz” diye aktardı.

“Yerli ve milli üretime önemli katkılar sağlayacak”

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ise konuyla alakalı şunları aktardı. “Kompresör – tahrikli gaz türbini sistemi, üretilen elektrik enerjisinin yalnızca üçte birini şebekeye aktarabilirken,  gaz türbini bir CAES yani Sıkıştırılmış Hava ile Enerji Depolama Sistemine bağlanırsa üretilen tüm elektrik enerjisinin şebekeye aktarılabileceğini ve çok yüksek bir sistem verimi değerine ulaşılabilecek. Gaz türbinli bir sistemde elektrik enerjisini konvansiyonel olarak ürettiğimiz zaman, üretilen enerjinin 2/3’ünü havayı türbin kompresöründe sıkıştırmak için kullanmaktayız, eğer  CAES sistemini uygularsak  ve tuz mağaralarını bir enerji deposu olarak kullanırsak üretilen enerjinin neredeyse tamamı faydalı  elektrik enerjisi olarak şebekeye verilebilecek. Adyabatik sistemler, adyabatik olmayan sistemlere göre daha yüksek verim değerlerine ulaşabilmektedir. Tuz mağaralarının “Enerji Depolama Sistemi” olarak kullanılması Iğdır ve bölgemiz için büyük bilimsel, teknik ve ekonomik faydalar sağlarken aynı zamanda ülkemizin “Yerli ve Milli Enerji Üretimi” hedeflerine de son derece önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner ELMAS, projeye olan katkılarından dolayı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve Teknik Bilimler M.Y.O. Müdürü  Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal’a teşekkürlerini iletti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER