Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Dr. Öğr. Üyesi Elmas ‘Jeotermal Sıcak Su Kaynakları’ Hakkındaki Çalışmanın Detaylarını Paylaştı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, Iğdır Üniversitesi tarafından yürütülen ‘Yenilenebilir Enerji Nitelikli Jeotermal Sıcak Su Kaynakları Kullanılarak  Elektrik Enerjisi Elde Edebilme Çalışmaları Projesi” kapsamında sondaj ile yeni bulunan çok yüksek enerji kapasiteli sıcak su kaynağı hakkında bilgiler verdi. Daha önceki beyanatlarında […]

Dr. Öğr. Üyesi Elmas ‘Jeotermal Sıcak Su Kaynakları’ Hakkındaki Çalışmanın Detaylarını Paylaştı
30 Ekim 2020 - 15:39 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, Iğdır Üniversitesi tarafından yürütülen ‘Yenilenebilir Enerji Nitelikli Jeotermal Sıcak Su Kaynakları Kullanılarak  Elektrik Enerjisi Elde Edebilme Çalışmaları Projesi” kapsamında sondaj ile yeni bulunan çok yüksek enerji kapasiteli sıcak su kaynağı hakkında bilgiler verdi.

Daha önceki beyanatlarında projenin detaylarını da vermiş bulunan Otomotiv Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas yaptığı açıklamada; ”Ağrı İli Diyadin İlçesi Mollakara Köyü Bölgesinde yürütülen çalışmalarda 155 metre derinlikte uygulanan yeni sondaj işlemlerinde yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve yüksek debide jeotermal sıcak su kaynağına ulaşıldı. Bu yüksek enerji kapasiteli sıcak su kaynağı  kullanılarak, Iğdır Üniversitesi danışmanlığında kurulması planlanan bir elektrik enerjisi üretim santrali projesinin gerçekleşebilmesi için herhangi bir eksik bulunmamaktadır. Tesis için  yatırım yapacak kurum, şirket ya da şirketler vasıtasıyla derhal elektrik enerjisi üretimine başlanabilir. Elde edilen sıcak su kaynağının kuyu ağzı sıcaklığı 100 °C olup, suyun kaynak derinliğinde 140 – 150 °C sıcaklıklara ulaşılabilmektedir. Re-enjeksiyon yapılacağı için rezerv miktarı da yeterlidir. Termodinamiksel olarak ORC-Organik Rankine Çevrimi prensibi dâhilinde çalışan bir enerji üretim sistemi söz konusu amaç için uygun olacaktır. Ağrı – Diyadin – Mollakara Köyü Bölgesinde yenilenebilir enerji sınıfındaki jeotermal Sıcak Su kaynakları kullanılarak elektrik enerjisi elde edebilme çalışmaları için Iğdır Üniversitesi tarafından başlatılan saha inceleme, değerlendirme, ve fizibilite etüdü çalışmalarının ardından, incelenen sahada yapılan sondajda son derece yüksek enerji kapasiteli jeotermal sıcak su kaynağı bulunmuştur.  Sondaj sonrası yeni elde edilen bu sıcak su kaynağı ile Elektrik Enerjisi Üretim Santrali rahatlıkla kurulabilir, hiçbir bilimsel ve teknik altyapı engeli kalmamıştır.” 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ise konuyla alakalı şu bilgileri paylaştı: “yüzeye çok yakın bir bölgede 155 metre derinlikte bulunan yeni sıcak su kaynağı, yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve yüksek debi değerlerine sahiptir, bu nedenle de bünyesinde oldukça büyük miktarda ısı enerjisi barındırmaktadır. Tüm bunlar da elektrik üretimine uygun yüksek kapasiteli enerji anlamına gelmektedir. Kaynağın yüzeye çok yakın olması sondaj maliyeti açısından son derece avantajlıdır ve enerji üretim tesisi kuracak yatırımcı şirketin artık sondaj için ilave bir maliyeti olmayacaktır. Tesisin kurulumu oldukça ekonomik ve geri ödeme süresi de son derece kısa olacaktır. Çeşitli opsiyonlara göre Iğdır Üniversitesi tarafından enerji hesaplamaları yapılmaktadır, bulunan bu yüksek basınç ve yüksek debili sıcak su kaynağının kuyu ağzındaki sıcaklık 100 °C olduğu için kaynak merkezine doğru bu sıcaklık değerinin  giderek arttığını da vurgulamak isterim ki bu da elimizdeki enerji kaynağının ne denli büyük bir kapasiteye sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu sıcak su kaynağı yenilenebilir enerji sınıfındadır, jeotermal nitelikli sıcak suları enerji kaynağı olarak kullanan böyle bir enerji santralinin kurulması ve sonrasında yaygınlaştırılması hem bölge ve hem de ülke geneli açısından son derece faydalı olacak, ekonomik yönden de büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bölgemizde bulunan yüksek enerji kapasiteli bu yeni sıcak su kaynağı tamamen ‘Yerli ve Milli Enerji’ sınıfındadır.” 

Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, projeye olan katkılarından dolayı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü  Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal’a teşekkür etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER