Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Fotokapana Takılan Rakun

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Iğdır Üniversitesi iş birliğinde Sarıkamış Ormanlarında yürütülen proje kapsamında kurulan fotokapana, Türkiye’de daha önce rastlanmayan “Rakun köpeği” takıldı. Iğdır Üniversitesi akademisyenlerden Öğr. Gör. Ayşegül Çoban öncülüğünde yürütülen proje ile “Sarıkamış Ormanları, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ve Yaban Hayatı Koridoru’ndaki Etobur Türlerin […]

Fotokapana Takılan Rakun
05 Eylül 2019 - 16:53 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Iğdır Üniversitesi iş birliğinde Sarıkamış Ormanlarında yürütülen proje kapsamında kurulan fotokapana, Türkiye’de daha önce rastlanmayan “Rakun köpeği” takıldı.
Iğdır Üniversitesi akademisyenlerden Öğr. Gör. Ayşegül Çoban öncülüğünde yürütülen proje ile “Sarıkamış Ormanları, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ve Yaban Hayatı Koridoru’ndaki Etobur Türlerin Araştırılması Projesi” kapsamında bölgeye kurulan fotokapanlarda rakun köpeği (Nyctereutes procyonoides) görüntüleri kaydedildi.
Türkiye’de ilk kez Sarıkamış Ormanlarında görüntülenen Rakun köpeğinin doğal yayılış alanı Japonya, Çin ve Rusya’nın doğusu olarak biliniyor. İstilacı bir tür olarak tanımlanan Rakun köpeği, bugüne kadar Türkiye sınırlarında tespit edilmese de tüm Avrupa ve Rusya sınırları içinde yayılım gösteriyor. En yakın yayılım alanı olarak Türkiye’nin doğu sınırında bulunan Gürcistan biliniyor.

Hepçil Beslenme Alışkanlığı Var
Yabancı ve istilacı olması nedeniyle Avrupa ülkelerinde bu türle mücadele ediliyor. Söz konusu türle ilgili DKMP Genel Müdürlüğü yetkilileri çalışmalara başlarken yapılacak incelemeler ışığında gerekli tedbirler alınacak. Köpekgiller familyasına ait türün, hem et hem de ot yediği ve tek eşli olduğu biliniyor. Yapı olarak 55 santimetre boya ve 20 santimetre yüksekliğe sahip Rakun köpeği, bir batında 6-10 yavru doğurabiliyor.Haberle ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER