Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Hocalı Katliamı’nın 28. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi

Hocalı Katliamı’nın 28. Yıl dönümü münasebetiyle Iğdır Üniversitesinde ‘Dağlık Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı’ Konulu konferans gerçekleştirildi. 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında 613 vatandaşın Ermeniler tarafından katledildiği Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü münasebetiyle üniversitemizde; Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansa; Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli, Azerbaycan […]

Hocalı Katliamı’nın 28. Yıl Dönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi
27 Şubat 2020 - 11:43 'de eklendi.

Hocalı Katliamı’nın 28. Yıl dönümü münasebetiyle Iğdır Üniversitesinde ‘Dağlık Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı’ Konulu konferans gerçekleştirildi.

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında 613 vatandaşın Ermeniler tarafından katledildiği Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü münasebetiyle üniversitemizde; Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansa; Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli, Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı Turan Hasanov, Kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler katılım gösterdi.

Tarihler 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde, Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında büyük bir vahşet yaşandı. Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı’da savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 76’sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

“Suçlu Olanlar Bir Gün Mutlaka Cezalarını Çekecek”

Ermeni devletinin kendilerine yaptığı bu zulmü hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade eden Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı Turan Hasanov, “bu işgal Azerbaycan topraklarının beşte birini etkilemiştir. Ermeni güçleri, birçok kişiye ağır işkencelerde bulundu. Çocuk, kadın fark etmeden gerçekleştirilen katliamda, 613 Azerbaycan vatandaşımız katledildi. Hocalı katliamı, üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen o anlara tanık olanlarda ilk günkü acıları yaşatıyor. Hocalı katliamı için zehirli top mermisi gibi teçhizatları kullanan Ermeniler, kasabada bulunan birçok kişiye de işkencede bulundu. Bu durum Azerbaycan için kanayan bir yaradır. Suçlu olanlar bir gün mutlaka cezalarını çekecektir” şeklinde konuştu.

“Binlerce İnsan Esir Alındı Onlarca Çocuk Öksüz ve Yetim Kaldı”

Hocalı Katliamı’nın 28. Yıl dönümü kapsamında hayatını kaybeden vatandaşlarını anarak konuşmasına başlayan Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, “Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Güney Kafkasya ülkelerinin bağımsız olmalarıyla birlikte başlayan Azerbaycan-Ermenistan gerginliği günümüze kadar süregelmiştir. Dağılma döneminde Ermenistan, hukuken Azerbaycan’a ait olan Karabağ’ı Rusya’nın desteğiyle işgal etti. Rusya’nın Ermenistan ordusunun emrine verdiği 366.Rus Motorize Alayı tarafından desteklenen Ermeni birlikleri, 26 Şubat 1992 günü abluka altında tutukları Hocalı Kasabasına girerek 613 kişinin hunharca öldürüldüğü (Bu sayı bazı görgü tanıklarınca 1.300 olarak ifade edilmiştir) 1.275 kişinin esir alındığı,25 çocuğun da öksüz veya yetim kaldığı bir katliam gerçekleştirildi” diye ifade etti.

“1 Milyon Azerbaycan Türkü Göç Etmek Zorunda Kaldı”

Hocalı katliamının içerdiği vahşet hakkında da açıklamalarda bulunan Öğr. Gör. Akyıldırım, “Ağdam istikametine ilerleyen halkın bir kısmı, yol üzerinde karşılarına çıkan Ermeni güçleri tarafından esir alınmış, bir kısmı da katledilmiştir. Katliamda insanların kafa derileri yüzülmüş, kol ve bacakları testere ve hızarla kesilmiş, kafaları vücutlarından koparılmış, hamile kadınların karınları kesilmiş, insanlar diri diri yakılmıştır. Hocalı katliamı Karabağ Savaşı’nın yaşandığı bölgelerde büyük yankı uyandırmış ve Azeri Türkleri kısa sürede Karabağ ve çevresindeki bölgeleri boşaltmıştır. Hocalı’yı ele geçiren Ermeni birlikleri, akabinde Azerbaycan’ın Kubatlı, Zengilan, Cebrail, Füzuli ve Ağdam vilayetlerini de ele geçirmiştir. 1 milyon Azerbaycan Türkü işgal edilen topraklardan göç etmek durumunda kalmıştır. Üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen bu topraklar halen işgal altındadır. Bugün 1 milyon Azerbaycan Türkü, işgal edilen topraklardaki evlerine dönmeyi beklemektedir. Azerbaycan topraklarının %20’si Ermeni işgaline uğramıştır” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER