Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Iğdır Üniversitesi Seralarında Kışlık Üretim Yapılıyor

Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Melekli Tarımsal Araştırma İstasyonunda bulunan seralarda sezonun 3. ürünü olarak Marul ve Kıvırcık yetiştirilmeye başlandı. Çalışma ile ilgili olarak bilgi veren Merkez Müdürü Dr. Eren Özden, bölge ekolojisinin açıkta veya örtü altı tarımı için yıl boyu tarımsal üretime uygun olduğunu ve bu amaçla yıl boyunca merkezi seralarında üretim […]

Iğdır Üniversitesi Seralarında Kışlık Üretim Yapılıyor
08 Ekim 2020 - 15:51 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Melekli Tarımsal Araştırma İstasyonunda bulunan seralarda sezonun 3. ürünü olarak Marul ve Kıvırcık yetiştirilmeye başlandı.

Çalışma ile ilgili olarak bilgi veren Merkez Müdürü Dr. Eren Özden, bölge ekolojisinin açıkta veya örtü altı tarımı için yıl boyu tarımsal üretime uygun olduğunu ve bu amaçla yıl boyunca merkezi seralarında üretim yapmayı amaçladıklarını belirtti. Özden konuşmasının devamında, “seralarımızda sürekli üretim sağlamanın öncelikli olarak üreticilerin dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. Elde edilen ürünler ile de gerek üniversitemiz personeline gerekse bölge halkına sağlıklı ve mevsiminde ürünler sunmayı gaye edindik. Ayrıca yapılan çalışmanın bir diğer dikkat çekici yanı ise model olarak belirlenen çiftçiler ile fide-ürün takası yoluyla karşılıklı dönüşüm yönteminin belirlenerek kazan-kazan sisteminin hayata geçirilmesi. Böylece çiftçiler ve merkezimiz arasında farklı ürünlerde fide ver ürün al, ürün ver fide al şeklinde üretimde sürekliliği sağlayacak ve çiftçinin giderini düşürüp geliri artırılacak yöntemler geliştirilmesi amaçlanmakta” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER