Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Iğdır’da 32. Ahilik Kültürü Haftası

Iğdır Valisi Sn. Enver Ünlü, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmakta olan 32. Ahilik Kültürü Haftası Kutlama programına katıldı. Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Valinin yanı sıra, Vali Yardımcısı Yunis Koç, Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özer Ertekin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Talay, […]

Iğdır’da 32. Ahilik Kültürü Haftası
18 Eylül 2019 - 17:57 'de eklendi.

Iğdır Valisi Sn. Enver Ünlü, 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmakta olan 32. Ahilik Kültürü Haftası Kutlama programına katıldı.
Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Valinin yanı sıra, Vali Yardımcısı Yunis Koç, Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özer Ertekin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Talay, Ticaret İl Müdürü ile birlikte Kurum Amirleri, Öğrenciler, İlin Ahisi ve kalfası ile vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, Ahiliğin anlamı ve kısa tarihçesini anlatan sinevizyon gösterisi, konuşmaların yapılması, Ticaret Bakanlığı’mızın düzenlediği “Bir Çırağın 15 Temmuz Hatırası” konulu kompozisyon yarışmasında Türkiye 1. olan Betül Kızılkaya’nın “Son Bağımsızlık Mücadelesi” konulu kompozisyonunu okuması, İl Müftüsü’nün Ahilik Duası’nı okuması, Şed Kuşatma Töreni, İlin Ahi’si, Kalfası ve Çırağı ile kompozisyon yarışmasında Türkiye 1. olan Betül Kızılkaya’ya hediyelerinin verilmesi ile devam etti.
Programda konuşan Vali Sn. Enver Ünlü yaptığı konuşmada; “Ahilik, sosyal hayatın düzenlenmesinden, iktisadi hayata ve Vatan savunmasına kadar Millet olmanın tüm özelliklerini içinde barındıran, Türk Milleti’ne has sosyoekonomik bir disiplindir. Ahilik, tevazu sahibi olmaktır, hataları yüze vurmamaktır, dostluğa önem vermektir, komşulara iyilik etmektir, başkasının malına ihanet etmemektir. Ahilik, sabırlı, cömert, ikram ve kerem sahibi olmaktır. Fedakarlığın, dürüstlüğün, üretimin, ahlâkın, sanatın ve bilimin esas alındığı Ahilik Teşkilatı, bir çok mesleğin gelişmesine, gelecek nesillere aktarılmasına, kültürümüze değer katan nice ustaların yetişmesine vesile olmuştur.Ahilik haftası münasebetiyle başta Ahi Evran olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm Ahilere, Esnaf ve Sanatkarlarımıza Yüce Mevla’dan rahmet diliyorum. Birliğiniz, birliğimizdir. Kazancınız bol, geleceğimiz aydınlık olsun” şeklinde sözlerini tamamladı.
Düzenlenen program, Ahi Pilavı’nın ikram edilmesiyle son buldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER