Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

“Kadına Şiddete Hayır” Konulu Panel Düzenledi

Panelde kadınların eşlerinden şiddet görmeleri durumunda yapması gereken kurallar, nerelere başvurabilecekleri konularda açıklamalarda bulunuldu. Panelde konuşan Iğdır belediye Eş Başkanı Eylem Çelik, “bugün burada bulunma sebebimiz kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma ancak, kadına yönelik şiddet dünya genelinde o kadar artmış durumda ki bizler ve dünyanın birçok yerinde başka insanlar bu şiddeti kınadığı, […]

“Kadına Şiddete Hayır” Konulu Panel Düzenledi
23 Kasım 2019 - 15:38 'de eklendi.
Panele Iğdır Belediye eş Başkanı Yaşar Akkuş, Eylem Çelik, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Iğdır Milletvekili Habib Eksik, belediye meclis üyeleri, kadın vakıf ve dernekleri, vatandaşlar ile birlikte Iğdırlı kadınlar katıldı.

Panelde kadınların eşlerinden şiddet görmeleri durumunda yapması gereken kurallar, nerelere başvurabilecekleri konularda açıklamalarda bulunuldu.
Panelde konuşan Iğdır belediye Eş Başkanı Eylem Çelik, “bugün burada bulunma sebebimiz kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma ancak, kadına yönelik şiddet dünya genelinde o kadar artmış durumda ki bizler ve dünyanın birçok yerinde başka insanlar bu şiddeti kınadığı, tartıştığı sırada bile dünyanın herhangi bir noktasında kadınlar şiddet görmeye devam ediyor. Şiddet yalnızca bedenlere zarar vermiyor, kadınların öz saygısını, hak arama arzusunu ve toplumsal yaşantısını zayıflatıyor veya yok ediyor. Dünyanın her yerinde yaşayan kadınların karşılaştıkları bu ortak sorun, aslında bir insanlık ve demokrasi sorunudur.
Bugün dünyada ve ülkemizde egemen güçlerin kadınlara yönelik uyguladıkları şiddet politikaları artmaya devam ediyor. Bu da bizlere 25 Kasım’ın önemini ve anlamının derinleşmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Her yıl geleneksel olarak yapılan istatistiksel açıklamalar, kadına yönelik ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel gibi şiddet türlerinin rakamlarında artış olduğunu ortaya koyuyor.
Ne yazık ki ülkemizde de her geçen yıl kadına yönelik fiziki ve psikolojik şiddet artmaktadır. Hangi yasayı getirirsek getirelim ailede ve toplumda bu yetiştirilme sorunları aşılmadan, temel eğitimde, hatta anasınıfında bu yönde eğitim metotlarıyla dersler verilmeden, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan yasaların bir anlamı kalmamakta, her gün çığ gibi büyüyen kadına yönelik salt şiddet, öldürme fiillerinin önüne geçilememektedir.
Bir insan hakkı ihlali olan ve coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdüren kadına yönelik şiddete farkındalık yaratmak bu sorunun çözümü için nelerin yapılacağı noktasında tüm devlet kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına, medyaya, kadına, erkeğe kısaca herkese görevler düşmektedir.
Kadının güçlenmesi, ailede ve toplumda BİREY olarak dikkate alınması, toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitimin her kademesinde toplumsal cinsiyet eşitliği verilmesiyle şiddetin önlenmesinde önemli gelişme mümkün olacaktır. Güçlü ve sağlam bir toplum için kadına şiddete hep birlikte hayır demeliyiz.” Dedi
Panel sonrası tiyatro gösterisinin düzenlenmesi ve etkinliğe katılan kadınlara hazırlanan hediyelerin verilmesi ile program sona erdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER