Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Kanser Olan Her 4 Kadından…

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Türkiye’de kanser olan her 4 kadından birinin meme kanseri olduğunu ifade ederek meme kanserine karşı 8 etkili önlemi anlattı.Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olduğunu belirten Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, meme kanserine karşı 8 etkili önlemi şöyle sıraladı: “Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz […]

Kanser Olan Her 4 Kadından…
30 Eylül 2019 - 14:27 'de eklendi.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Türkiye’de kanser olan her 4 kadından birinin meme kanseri olduğunu ifade ederek meme kanserine karşı 8 etkili önlemi anlattı.Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olduğunu belirten Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, meme kanserine karşı 8 etkili önlemi şöyle sıraladı:
“Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir. Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkili değiştirilebilecek risk faktörleri şöyledir: Fazla kilolu ya da şişman (obez) olmak. Yeterli fiziksel aktivite yapmamak (hareketsiz bir yaşam sürmek). Hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak. Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak. Menopoz sonrası hormon tedavisi almak. Alkol kullanmak: Özellikle günde 1 bardaktan (1 bira, 1 bardak şarap, 1 duble sert alkollü içecek) daha fazla alkol tüketimi riski daha çok arttırmaktadır.
Meme kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörleri ise şunlardır:Kadın olmak: Kadınlarda erkeklerden 100 kat daha fazla meme kanseri görülmektedir. Yaş almak: Yaş arttıkça meme kanseri riski artmaktadır. Belirli kalıtsal genlere sahip olmak (özellikle BRCA1, BRCA2 gibi). Ailede meme kanseri öyküsünün olması: Birinci derece akrabalarda (anne, kız kardeş, kız çocuk) meme kanseri görülmesi riski iki kat arttırmaktadır. Meme kanseri olan kadınların çoğunluğunda (yaklaşık 10 kişiden 8’inde), ailede meme kanseri öyküsü olmadığını belirtmek önemlidir. Kişinin bir memesinde kanser olması: Diğer memede ve aynı memenin diğer bölgelerinde de kanser görülme riskini arttırmaktadır. Yoğun meme dokusuna sahip olmak. Memede iyi huylu oluşumların (fibroadenom gibi) olması. Erken adet (mens) görmeye başlamak (özellikle 12 yaşından önce). Menapoza özellikle 55 yaşından sonra girmek.
Göğse radyoterapi almış olmak.”
Meme kanserinin belirtileri hakkında bilgi veren Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, “Memelerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğinizi bilmek, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER