Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

KAPANMAYAN YARA “BAŞBAĞLAR”

Iğdır Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Erkan ÇİĞDEM 5 Temmuz 1993 akşamı Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce katledilen 33 kişinin anısına açıklamalarda bulundu.Çiğdem Açıklamasında şu ifadelere yer verdi :”5 Temmuz 1993 akşamı Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce katledilen 33 kişinin acısı, 26. yılında da yüreğimizi dağlıyor. Katliam, bir akşam […]

KAPANMAYAN YARA “BAŞBAĞLAR”
05 Temmuz 2019 - 17:40 'de eklendi.

Iğdır Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Erkan ÇİĞDEM 5 Temmuz 1993 akşamı Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce katledilen 33 kişinin anısına açıklamalarda bulundu.Çiğdem Açıklamasında şu ifadelere yer verdi :”5 Temmuz 1993 akşamı Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce katledilen 33 kişinin acısı, 26. yılında da yüreğimizi dağlıyor.
Katliam, bir akşam vakti, ezan okunurken 100’e yakın PKK militanının, köyü basmasıyla başladı. Önce, camiye giren cemaat zorla dışarı çıkarılarak sözlü propaganda yapıldı. Sonra, dışarıda olanlar ve seçilerek evlerinden alınıp getirilen 33 kişi topluca kurşuna dizildi, daha sonra köy ateşe verilerek 214 ev, okul ve camii yakıldı. Bu katliam, iki gün önce Sivas’ta 33 aydın ve ozanın yakılarak can verdiği Madımak Oteli katliamına misilleme algısı oluşturacak şekilde yapıldı. Başbağlar’da da Madımak’takiyle aynı sayıda insanımızın katledilmesinin yanı sıra, ‘Madımak’ın intikamı alındı’ şeklinde birlik ve beraberliğimize kastedecek, milletimizi ayrıştıracak mahiyette bildiri bırakılmasıyla açık bir kışkırtma olduğu belli olan her iki olay, onlarca ipucuna rağmen, özellikle Başbağlar katliamı, gereği gibi sorgulanmadı. 1994’te duruşmaları başlayan dava dosyası 1998’de takipsizlik kararıyla kapatıldı.”dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER