Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Kinoa Kitabı Okuyucuyla Buluştu

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Temel ile Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan’ın ortaklaşa hazırladığı ‘Her Yönüyle Kinoa’ kitabı raflardaki yerini aldı. Ülke tarımı için yeni bir kaynak olan ‘Her Yönüyle Kinoa’ kitabı İksad Yayınlarından çıktı. Okuyucuyla buluşan kitap toplam 174 […]

Kinoa Kitabı Okuyucuyla Buluştu
29 Haziran 2019 - 17:07 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Temel ile Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan’ın ortaklaşa hazırladığı ‘Her Yönüyle Kinoa’ kitabı raflardaki yerini aldı. Ülke tarımı için yeni bir kaynak olan ‘Her Yönüyle Kinoa’ kitabı İksad Yayınlarından çıktı. Okuyucuyla buluşan kitap toplam 174 sayfadan oluşuyor. Kinoa bitkisinin, tarihçesi, bitkisel özellikleri, önemi ve kullanımı, besleme değeri, ekimi, hasadı ve hasat sonrası uygulamalar gibi bölümlerden uluşan kitap ülke tarımına katkı sağlayacak.‘Kiona ülkemizde yeni tanınan bir bitki’
Kitap hakkında bilgi veren Doç. Dr. Süleyman Temel, Güney Amerika kökenli olan kinoa bitkisinin son yıllarda dünya genelinde popülaritesinde önemli bir artış görüldüğünü söyledi. Temel, “Bu artışta ise bitkinin tarımsal ve besleme değeri yönünden çok önemli avantajlara sahip olmasının önemli bir yeri vardır.
Çok farklı iklim ve toprak koşullarında yetişmesi ve birim alandan elde edilen ekonomik kazancın yüksek olması, başta ülkemiz bilim insanları olmak üzere çiftçilerin de ilgisini çekmiştir. Bilim insanları tarafından çok sayıda araştırma ve çiftçiler tarafından da küçük ölçekli üretimler yapılmaya başlanmıştır. Ancak ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan bu bitkinin bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve geniş alanlarda üretim çalışmalarının yapılabilmesi için öncelikli olarak yetiştirme tekniklerinin tam olarak ortaya konulması gerekmektedir.
Bu açığın kapatılabilmesi için kinoa bitkisi ile ilgili bir kaynağın yazılmasına gerekti. Buradan yola çıkarak Prof. Dr. Mustafa Tan ile bu kaynağı hazırladık” diye konuştu.
‘Bölge ve ülke tarımına destek vermeye devam edeceğiz’
Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, eksikliği duyulan bu alanda böyle bir kaynağın hazırlanmasında emeği geçen öğretim üyelerine teşekkür ederek, özellikle yeni bir üniversite olan Iğdır Üniversitesinin bölge ve ülke tarımına verdiği desteğin devam edeceğini belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER