Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

NAHÇIVAN TUZDAĞI HASTANESİ FİZYOTERAPİ MERKEZİ

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan oksijen basıncının düşük olduğu Tuz Dağı Fizyoterapi Merkezi’ne dünyanın dört bir yanından astım hastaları gelerek şifa arıyor. Iğdır’a komşu Nahçıvan’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1979 yılında solunum güçlüğü çeken hastaları tedavi etmek için kurulan Tuz Dağı Fizyoterapi Merkezi’ne ilgi giderek büyüyor. Yerin 100 metre altında olan ve geçmiş yıllarda tuz […]

NAHÇIVAN TUZDAĞI HASTANESİ FİZYOTERAPİ MERKEZİ
05 Şubat 2019 - 15:55 'de eklendi.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan oksijen basıncının düşük olduğu Tuz Dağı Fizyoterapi Merkezi’ne dünyanın dört bir yanından astım hastaları gelerek şifa arıyor.

Iğdır’a komşu Nahçıvan’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1979 yılında solunum güçlüğü çeken hastaları tedavi etmek için kurulan Tuz Dağı Fizyoterapi Merkezi’ne ilgi giderek büyüyor. Yerin 100 metre altında olan ve geçmiş yıllarda tuz çıkarılan mağarada oluşturulan tam teşekküllü hastaneyi hizmete vermiştir Yaklaşık 340 metre uzunluğundaki mağarada kadın, erkek ve çocuklar için ayrı bölümler bulunuyor. Doktorların görev yaptığı merkeze başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın dört bir yanından her yıl yüzlerce nefes darlığı çeken hasta gelerek tedavi oluyor. Özellikle yaz aylarında merkeze başvuran astımlı hasta sayısı artıyor.
mağarada hastaların tuz iyonlarını solumaları sayesinde eski sağlıklarına kavuşuyorlar Fizyoterapi merkezimizde mikroklima yöntemi yani herhangi bir havalandırma sistemi yok. Oksijen basıncının düşük olması ve havadaki klor iyonlarının solunmasıyla astım ve bronşit hastalarının yüzde 100’e yakın tedavisi merkezimizde gerçekleşiyor. Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan’dan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden tedavi olmak için her yıl yüzlerce hasta, mağaralarda yatarak tedavi oluyor.”
burası sadece bronjit hastalarının tedavisine umut olmuyor Çoğu kişinin bilmediği başka etgileri de var insanı genç ve zinde saklıyor ve Duzdağ hastanesinde Üst solunum yolları hastalıkları, bronjit astım, infeksiyon alerjik hastalıkları ve kronik bronjitin çeşitli formalarının tedavisi yapılıyor.
Hazırda Tuzdağ hastanesi Fizyoterapiya merkezinde 300 yatak bulunuyor ve bir sıra üstünlüklerine göre Nahçıvan Fizyoterapiya merkezinin başka benzeri yoktur.
Hastanenin yakınında 324 yataklı Tuzdağ otel yerleşiyor. Otelin saunası , yüzme havuzu tuz dağ muzeyi ve bir çok hizmetleri vardır.
Sağlığımızı her zaman koruyalım.

Zeyneb Nahçıvanlı. Yazar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER