Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Öğr. Gör. Murat Şimşek Trt Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu

Iğdır Üniversitesi Teknik İşler Rektör Danışmanı, Aldez Dezenfeksiyon Cihazları Üretim Sorumlusu Öğr. Gör. Murat ŞİMŞEK, Trt Erzurum Radyosunun Doğunun Sesi programının telefon konuğu oldu. Iğdır Üniversitesinde covid 19 virüsü ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Öğr.Gör. Şimşek, aldez dezenfeksiyon kutusu DK 1.0 modeliyle ilgili şu bilgileri aktardı. “Covid-19 pandemi sürecinin başladığı günden itibaren, Iğdır Üniversitesi olarak […]

Öğr. Gör. Murat Şimşek Trt Erzurum Radyosunun Telefon Konuğu Oldu
15 Temmuz 2020 - 12:42 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Teknik İşler Rektör Danışmanı, Aldez Dezenfeksiyon Cihazları Üretim Sorumlusu Öğr. Gör. Murat ŞİMŞEK, Trt Erzurum Radyosunun Doğunun Sesi programının telefon konuğu oldu.

Iğdır Üniversitesinde covid 19 virüsü ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Öğr.Gör. Şimşek, aldez dezenfeksiyon kutusu DK 1.0 modeliyle ilgili şu bilgileri aktardı. “Covid-19 pandemi sürecinin başladığı günden itibaren, Iğdır Üniversitesi olarak hastalıkla mücadele kapsamında Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma öncülüğünde hızla çalışmalara başladık. Bu çalışmalar kapsamında üniversitemizde yaklaşık 10 adet kadar projemiz oldu. Halen devam eden projelerimiz var. İlk iş olarak  hastalığın çok hızlı yayıldığı ilk günlerde acil ihtiyaç olan siperlik maske üretimlerini 3D yazıcılarla tamamlayarak, Iğdır ilimizdeki sağlık görevlilerine, emniyet güçlerimize ve kontrol noktalarında çalışan personellere ulaştırdık.”

 Covid-19  virüsünü diğer virüslerden ayıran önemli farklarına da değinen Öğr. Gör. Şimşek, “en belirgin özelliği insana bulaşmadan önce çok uzun bir süre kullanılan eşyalarda yaşamını sürdürebiliyor olmasıdır. Diğer virüslerde bu süre 10-15 dk gibi olurken Covid 19 virüsü ise günlerce yaşayabiliyor. Bunun en büyük sebebi bu virüsün ağırlığı sebebiyle havada asılı olarak az kalıyor olması. Dolayısıyla bu virüs hastadan çıktığı zaman hızlıca, etraftaki eşyalara ulaşarak, eşyalar üzerindeki bakteri, mantar, mayt gibi dna sahibi canlılara ulaşıyor. Böylece onların DNA’ sını kullanarak beslenme ve üreme faaliyetlerini yerine getirerek uzun süreler hayatta kalabiliyor. Ve bu yüzeylere dokunan kişilere bulaşabiliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında kullanılan eşyaların dezenfekte edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu ihtiyacın giderilmesi için, üniversitemizde bulunan Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezimizde yaklaşık 3 ay önce Aldez dezenfeksiyon cihazları serimizin ilk modelinin prototip imalatını tamamlamıştık. Şimdi Aldez Dezenfeksiyon Kutusu DK 1.0 cihazının seri üretimine başlamış bulunmaktayız” şekilde konuştu.

Öğr. Gör. Şimşek konuşmasının devamında şu tesbitlerde bulundu. “Aldez Dezenfeksiyon Kutusu ile insanların ortak kullanım alanları, ve sosyal temasın yoğun olduğu ortamlarda kullanılan her türlü eşyanın dezenfekte edilmesi mümkün olacaktır. Yüksek enerji kapasiteli UV C ışınları üreteci olarak tasarlanmış olan cihazımızla, 254 nm UVC ışığa maruz bırakmak suretiyle sadece birkaç dakika gibi kısa bir sürede, koronavirüs dahil tüm virüsler yok edilmektedir. Cihazımız ile kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, emniyet kontrol noktaları, üniversiteler, havaalanları, otogarlar, gümrükler, berberler, kuaförler, lokantalar, marketler, alış veriş merkezleri, kuryeler, kargolar ve daha bir çok sektörde hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarda dezenfekte işlemlerini çok kısa bir süre içerisinde yapmak mümkün olacaktır.”

Iğdır üniversitesinin ürünü olan Aldez Dezenfektan Kutusu hakkında da bilgi veren Şimşek, ” 25 W enerji tüketimi ile bir dezenfekte işleminde sadece 0,1 kuruş elektrik sarfiyatı yapmaktadır. Yani 1000 defa dezenfekte işlemi yapıldığında sadece 1 TL elektrik tüketmektedir. Bu ülke milli servetine de büyük bir kazanım ve ürünü kullanacaklar için de ciddi bir tasarruf anlamına gelmektedir. Ayrıca cihazın herhangi bir sarf malzeme ihtiyacı da bulunmamaktadır. Cihazımız çevre ve tüketici dostu olarak tasarlanmıştır. Şık estetik tasarımı ile kullanışlılığın ve ekonomik olmanın ön planda tutulduğu ürünü herkes çok rahatlıkla alabilecek ve kullanabilecektir. Yapmış olduğumuz testlerde insan sağlığına zararı olan patojenler üzerinde %100 etkili olduğu ispatlanmış bir üründür” diye aktardı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

İLGİLİ HABERLER