Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas ‘4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil’ Projesini Anlattı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, proje yürütücüsü olduğu ‘4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil’ hakkında bilgi verdi. ‘Projede akademisyenler ve öğrenciler yer aldı’ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinden Otomotiv Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, söz konusu proje yürütücüsü olduğu araştırma […]

Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas ‘4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil’ Projesini Anlattı
26 Ağustos 2020 - 11:13 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, proje yürütücüsü olduğu ‘4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil’ hakkında bilgi verdi.

‘Projede akademisyenler ve öğrenciler yer aldı’

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinden Otomotiv Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner Elmas, söz konusu proje yürütücüsü olduğu araştırma hakkında şu açıklamalarda bulundu. “Iğdır Üniversitesi olarak, Üniversitemiz kendi bünyesinde bir “ 4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil” üretmeyi ve sonrasında da bu otomobil ile TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışmalarına ve beraberinde TEKNOFEST organizasyonuna da katılabilmeyi hedeflemekte. Elektrikli otomobilin dizayn ve üretimi için akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin bulunduğu bir ekip kurulmakta, ve dizayn çalışmaları ile araştırmalara başlanmış olup AR-GE faaliyetlerimiz sürecek. Üretilmesi hedeflenen 4×4 çekiş özellikli elektrikli otomobil, ister önden çekişli 4×2, ister arkadan çekişli 4×2 olarak da çalışabileceği gibi istendiğinde tamamen 4×4 çekiş özellikli olarak da çalışabilecek. Elektrikli otomobil için her biri 96 V DC gerilimli nominal 20 kWe kapasiteli 2 adet elektrik motoru ile 40 kWe nominal güç,  %93 motor verimi sağlanarak sistem tepe gücü 120 kWe değerine ulaştırılacak. Böylelikle, Iğdır Üniversitesi elektrikli otomobilinin azami gücü yaklaşık 163 BG olacaktır. Sistem tepe gücü modunda iken elektrik motorları için su soğutma desteği kullanılacak. Enerji kaynağı olarak 20 kWh kapasiteli Lityum- İyon batarya yerleşik şarj sistemi ile birlikte devrede olacak.”

‘Üniversite bünyesinde hazırlanan yerli ve milli yazılımla desteklenecek’

Iğdır Üniversitesi bünyesinde üretilecek elektrikli otomobilin son derece yüksek bir tork değerine sahip olarak ani ivmelenme sağlayabileceğini de ifade eden Elmas, “istendiğinde karayolunda 4×2 ya da 4×4 çekişli olarak yüksek hızlara da ulaşabilecek. Güç aktarma organları sistematik olarak arazi aracı yapısına da uygun olduğundan 4×4 modunda arazide de yol alabilecek. AKS- Araç Kontrol Sistemi,  Iğdır Üniversitesi tarafından özgün olarak geliştirilip, üniversite bünyesinde hazırlanan yerli ve milli yazılımla desteklenecek. Elektrikli Otomobil için alüminyum malzemeden şasi ve gövde üretilecek olup modern otomotiv teknolojisindeki monokok gövde ve monokok şasi sistemi uygulanacak. Elektrikli Otomobilin tüm dizayn ve analiz süreçleri Iğdır Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin kullandığı programlar ile gerçekleştirilecek. Ayrıca, bir ilk olarak Elektro-Turbo sistemi elektrikli otomobil için geliştirilmeye çalışılacak” şeklinde konuştu.

‘Öğrencilerimizin bu alanda yetişmesi açısından büyük katkılar sağlayacak’

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ise ‘4×4 Çekişli Elektrikli Otomobil’ projesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı. “Üretilmesi hedeflenen 4×4 çekiş özellikli elektrikli otomobil, Iğdır Üniversitesi ile Iğdır ili özelinde olmak üzere tüm bölge illeri ve ülkemiz geneli için önemli bir kazanım olacağını düşünüyorum. Öğrencilerimizin bu alanda yetişmesi ve konuyu öğrenebilmeleri açısından da büyük katkılar sağlayacak. Ayrıca üretilecek elektrikli otomobil ile Iğdır Üniversitesi olarak TEKNOFEST – TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışmalarına elektro-mobil kategorisinde katılım sağlamak hedefindeyiz.”

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal da şunları belirtti. “Iğdır Üniversitesi, 4×4 çekişli Elektrikli Otomobili dizayn ve üretimi için içerisinde akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin bulunduğu geniş katılımlı bir ekip kurulmakta. Dizayn çalışmaları ile araştırmalara başlanmış olup AR-GE faaliyetlerimiz sürecektir. Dizayn, projelendirme, üretim, kalite ve test süreçleri tamamıyla Iğdır Üniversitesi proje ekibine aittir.”

Dr. Öğr. Üyesi Emin Taner ELMAS, projeye olan katkılarından dolayı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal’a teşekkür etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER