Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Öğretim Üyeleri Tuz Madeninin Stabilite Analizi’ Konulu Proje İncelemesinde Bulundular

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu akademik personelleri Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal, Bap kapsamında yürüttükleri ‘Tuz terapi merkezi olarak kullanılacak yeraltı tuz madeninin stabilite analizi’ konulu proje kapsamında Tuzluca tuz madeninde çalışmalarda bulundular. Arazi üzerinde dron uçurularak elde edilen veriler yardımıyla topografya sayısallaştırıldığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır […]

Öğretim Üyeleri Tuz Madeninin Stabilite Analizi’ Konulu Proje İncelemesinde Bulundular
03 Ekim 2020 - 9:54 'de eklendi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu akademik personelleri Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öcal, Bap kapsamında yürüttükleri ‘Tuz terapi merkezi olarak kullanılacak yeraltı tuz madeninin stabilite analizi’ konulu proje kapsamında Tuzluca tuz madeninde çalışmalarda bulundular.

Arazi üzerinde dron uçurularak elde edilen veriler yardımıyla topografya sayısallaştırıldığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır konuyla alakalı şunları aktardı. “Tuzluca tuz madeninin terapi merkezi olarak kullanılacak bölümünün uzun yıllar hizmet verebilmesi için gerekli mekanik dayanım özelliklerine ve uygun geometriye sahip olup olmadığı araştırılması amaçlanmakta. Bu amaçla kaya tuzundan karot numuneleri alınarak laboratuvar deneyleri yapılıp sistemin bilgisayar ortamında modellerinin oluşturulması hedefleniyor. Modelin zamanla nasıl bir davranış göstereceği bizim için önemlidir.  İnsanlık tarihi boyunca ayakta kalan birçok yeraltı yapısı mevcut olup bunların zaman içerisinde değişik kuvvetler altında geometrisinin değiştiği ve insan kullanımı için güvenli olmaktan uzaklaştığı bilinen bir gerçektir. Yeraltı ortamında yapının içerisinde yer aldığı kayaç özellikleri yanında, boşluğun geometrisinin de stabiliteye büyük etkisi olduğunu ve bugüne kadar yer altı yapılarının proje aşamasında veya sonrasında yapılmış sayısız çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmada konu edilecek yapının diğerlerinden farkı, bir yandan terapi merkezi olarak kullanılması açısından özel bir durum arz ederken diğer yandan aynı kayacın içerisinde hali hazırda delme ve patlatma ile üretimin de sürdürülecek olmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde bu projenin önemi ve özgünlüğü ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER