Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK

Iğdır Valiliği himayelerinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümü münasebetiyle şehit ve gazi aileleri onuruna yemek programı düzenlendi.Programa Iğdır Valisi Sn. Enver Ünlü, Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı P. Albay Yılmaz Doğan, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Vali Yardımcısı Yunus Koç, Vali Yardımcısı Halit Benek, İl Emniyet Müdür V. […]

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK
15 Temmuz 2019 - 18:28 'de eklendi.

Iğdır Valiliği himayelerinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümü münasebetiyle şehit ve gazi aileleri onuruna yemek programı düzenlendi.Programa Iğdır Valisi Sn. Enver Ünlü, Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı P. Albay Yılmaz Doğan, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Vali Yardımcısı Yunus Koç, Vali Yardımcısı Halit Benek, İl Emniyet Müdür V. Mustafa Işık, İl Jandarma Komutanı Hakan Başakçı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adem Safa, protokol üyeleri, şehit aileleri ve gazilerimizle aileleri katıldı.
Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, konuşmaların yapılmasının ardından yemek ikramı ile devam ederek duaların okunmasıyla sona erdi.
Programda konuşan Vali Ünlü, ”Bugün 3 tane daha kahraman vatan evladımızı Hakkari’de şehit verdik, şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli aileleri sabırlar diliyorum. 81 İlimizde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde bu güzel buluşma programları düzenlendi.
Şükürler olsun ki, bugün bir kez daha sizlerle bir arada olma imkânı bulduk. Sizlerle olan her bir buluşmamızın bizim için ayrı bir önemi bulunmakta.Üç yıl önce bugün, ülke ve millet olarak, sinsi bir darbe girişimine, hain bir saldırıya maruz kaldık.
FETÖ yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde kümelenmiş üniformalı teröristleriyle, ülkemizin geleceğine kastetti. Milletimiz sıradan bir toplum olmadığını o gece bir kez daha gösterdi. Milletimiz, darbeye teşebbüs eden hainlerin karşısına sadece yüreğiyle, çıplak yumruklarıyla ve ellerinde Türk bayraklarıyla çıktı. Milletimiz, ülkemizin bekası için fedakârca bir direniş göstererek terör örgütünün hain planına engel oldu. Bu hain örgütün hedefi; devleti işlemez hale getirmek, milleti birbirine kırdırmak ve ülkemizi parçalamaktı. Ülkemiz, darbe görünümlü işgal ve iç savaş senaryosu ile yüz yüze kaldı.
Tanklar kışlalardan çıkmış, köprüler tutulmuş, ülkemizin Cumhurbaşkanı için suikastçılar gönderilmiş, binlerce kişilik infaz listeleri hazırlanmış, on binlerce insan için toplama kampları belirlenmişti. Milletin Meclisi bombalanmış, sivil insanlar tanklarla ezilmiş, sokakta insanlar kurşun yağmuruna tutulmuş, bir katliam başlatılmıştı. Ama onların hesap edemediği bir mucize gerçekleşti. Milletimiz birkaç saat içinde vatan ekseninde birleşti. Türkiye’nin her köşesinde yüzbinler sokaklara aktı. Kitleler tanklara, kurşunlara karşı yürüdü. Yaşlılar, gençler, kadınlar kurşunlara meydan okuyor, tarihi değiştiriyordu. Millet Çanakkale ruhu ile yeniden ayağa kalkmıştı. Bir destan yazılıyordu. O gece, yüz yılın mücadelesi birkaç saate sığdırıldı. O gece bütün Türkiye’de; selalarla kendine gelen, ezanla dirilen, dualarla korunan bir millet vardı. Bu vatanı sahipsiz sananlara şairimiz ne güzel cevap vermiştir.
Bu vatan toprağın kara bağrında
Sıra dağlar gibi duranlarındır,
Bir tarih boyunca onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir.
Tutuşup kül olan ocaklarından,
Şahlanıp köpüren ırmaklarından,
Hudutlarda gaza bayraklarından
Alnına ışıklar vuranlarındır.
Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır.
İleri atılıp sellercesine
Göğsünden vurulup tam ercesine,
Bir gül bahçesine girercesine
Şu kara toprağa girenlerindir.
Tarihin dilinden düşmez bu destan,
Nehirler gazidir, dağlar kahraman,
Her taşı yakut olan bu vatan
Can verme sırrına erenlerindir.
15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Türkiye Cumhuriyeti böyle bir darbe girişimi karşısında bile, yolundan şaşmayan, hedefinden uzaklaşmayan, irtifa kaybetmeyen ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olduğunu göstermiştir.15 Temmuz zaferi, tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin onurudur. Bu zafer, bu topraklarda Çanakkale ruhunun hala taze olduğunu göstermiştir.
”Senin kanınla yoğuruldu bu kutsal topraklar,
Senin kanınla yeşerdi nefes aldığımız bu ağaçlar.
Gözün arkada kalmasın, ey şehidim!”
251 Vatandaşımızın Şehit olduğu ve 2196 Vatandaşımızın yaralanarak gazi olduğu 15 Temmuz 2016 Demokrasi Zaferini her zaman anılarımızda canlı ve diri tutacağız.Bülent Aydın’ları Bülent Yurtseven’leri unutmadık, unutmayacağız. Bu vesile ile bir kez daha Aziz Şehitlerimizi rahmetle anarken, Kahraman Gazilerimize ise minnet duygularımı sunuyor ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nüzü tebrik ediyorum. ” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER