Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

SİLAJLIK MISIR HASADI

Tarım ve Hayvancılık Şehri olan Iğdır’da yem bitkisi olarak yoncadan sonra silajlık mısır gelmektedir. Iğdır’da yoğun bir şekilde ekimi yapılmakta olan silajlık mısırın hasadı devam ediyor. Hasat yapmakta olan çiftçilerin, İl Müdürü Özkan YOLCU beraberindeki Karakoyunlu Ziraat Odası Başkanı Tuncay Kalkan, İl Genel Meclisi Üyesi Gaffar Batur ve Karakoyunlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Evren […]

SİLAJLIK MISIR HASADI
21 Ağustos 2019 - 16:26 'de eklendi.

Tarım ve Hayvancılık Şehri olan Iğdır’da yem bitkisi olarak yoncadan sonra silajlık mısır gelmektedir. Iğdır’da yoğun bir şekilde ekimi yapılmakta olan silajlık mısırın hasadı devam ediyor.
Hasat yapmakta olan çiftçilerin, İl Müdürü Özkan YOLCU beraberindeki Karakoyunlu Ziraat Odası Başkanı Tuncay Kalkan, İl Genel Meclisi Üyesi Gaffar Batur ve Karakoyunlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Evren Başaran ile birlikte ziyaret ederek çiftçilerle sohbet ettiler. İl Müdürü Özkan YOLCU traktöre binerek hasat yapmakta olan çiftçilere yardım ederek hasat yapımına katıldı.
İl Müdürü Özkan YOLCU hasat yapmakta olan çiftçilerle sohbette; “Yöremizin ve çiftçilerimizin silajlık mısırdan daha fazla getiri elde edebilmelerinin en iyi yolu silaj paketlemedir. Daha uzun süre bozulmadan saklayabilme ve maddi olarak da daha fazla kazanım elde edebilmek için silaj paketleme ünitelerinin sayısının artırılması gerekmektedir. Bu yatırım için de % 50 hibeli Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında Bakanlığımızca hayata geçirilen desteklemeden faydalanmanızı istiyoruz. Desteklemeler konusunda teknik personellerimizden detaylı bilgiler alıp bu desteklerden yararlanmanız şahsınız ve yöremiz tarımının gelişmesi için faydalı olacaktır” dedi.
Iğdır hayvancılığında kaba yem olarak olmazsa olmazlardan biri konumunda bulunan mısır silajı kapalı alanda bulunan hayvanlar için ve kış aylarında kaba yem olarak büyük önem arz etmektedir. 2019 yılında il genelinde 44.715 dekar alana ekimi yapılan silajlık mısır tahmini olarak üretim miktarının 167.383 ton olması beklenmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER