Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Teknofest’te Şampiyonluk İçin Yarışacak

Fırat Üniversitesinde eğitim gören 7 mühendis adayından oluşan ASTAV Savaşan İHA Takımı, kendi yazılımları sayesinde şu ana kadar Teknofest’te bulundukları kategori de birinci gelerek adını finale yazdırdı. Finalde şampiyon olmak için çalışmalarına ara vermeden devam eden takım, yapay zekalı yazılımlarında son testlerini yapıyor. Dünya’nın en büyük ikinci havacılık festivali olan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji […]

Teknofest’te Şampiyonluk İçin Yarışacak
10 Eylül 2019 - 12:47 'de eklendi.

Fırat Üniversitesinde eğitim gören 7 mühendis adayından oluşan ASTAV Savaşan İHA Takımı, kendi yazılımları sayesinde şu ana kadar Teknofest’te bulundukları kategori de birinci gelerek adını finale yazdırdı. Finalde şampiyon olmak için çalışmalarına ara vermeden devam eden takım, yapay zekalı yazılımlarında son testlerini yapıyor.
Dünya’nın en büyük ikinci havacılık festivali olan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin (Teknofest) finali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek. Elazığ’da Fırat Üniversitesinde eğitim gören 7 mühendis adayı bir akademik personelden oluşan ASTAV Savaşan İHA Takımı, yerli ve milli yazılımlarını 3 kilo ağırlığında 2 kilogram yük taşıyan, 80 kilometre hız yapabilen İHA ile birleştirdi.
Savaşan İHA yarışmasında yazılımlarıyla ‘Döner Kanatlı İHA kategorisinde’ mücadele eden takım, ön tasarım raporundan 100 üzerinden 92 ve Kritik Tasarım Raporundan ise 100 üzerinden 96.33 puan aldı. Son olarak Uçuş Kanat Video Aşamasını geçen takım final için hazırlıklarını yapmaya başladı.

“Görevi,takip edip kilitlenme”
ASTAV Savaşan İHA Takımı olarak yarışmaya katıldıklarını belirten Takım Kaptanı Murat Yalçınkaya, “Toplamda 7 arkadaşız. Takımımız 3 elektrik, 3 yazılım ve bir de makine mühendisinden oluşmaktadır. Araştırma tasarım ve üretim ile beraber çalışmamız 6 ay sürdü. Şu anda tamamen görüntü işlemi bilen otonom bir drone ürettik. Tekno İHA Savaşları yarışmasındaki amacımız diğer yarışmacı arkadaşları tespit edip 10 saniye boyunca takip etmektir. Bir nevi savaş uçaklarında olan kitlenme mekanizmasını İHA’lara uygulamak. Drone’miz toplamda 3 kilodur ve 2 kilogram faydalı yük taşımaktadır. Görevimiz daha çok takip ve kitlenme üzerinedir. Cihaz kendi zekası ile İHA’yı takip edip 10 saniye içerisinde bulacak. Bu bilgileri kontrol istasyonumuza oradan ise bir servere aktarıyor” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER