Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Yaratılış Kongresi Sona Erdi

Üniversitemizin ev sahipliğinde 24-26 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşen III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi, katılımcılar için düzenlenen gezi ile sona erdi. Evrim ve Yaratılış konularının kendi ilmi platformlarında yeniden değerlendirilmesi için ilki 2017 yılında Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde, ikincisi 2018 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongrelerinin üçüncüsü, Iğdır Üniversitesi’nin ev sahipliğinde […]

Yaratılış Kongresi Sona Erdi
28 Ekim 2019 - 15:24 'de eklendi.
III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi Sona Erdi

Üniversitemizin ev sahipliğinde 24-26 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşen III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi, katılımcılar için düzenlenen gezi ile sona erdi.
Evrim ve Yaratılış konularının kendi ilmi platformlarında yeniden değerlendirilmesi için ilki 2017 yılında Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde, ikincisi 2018 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongrelerinin üçüncüsü, Iğdır Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Iğdır Üniversitesi ile birçok sivil toplum örgütünün işbirliğiyle düzenlenen III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi, 24-26 Ekim tarihleri arasında Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü’nde yapılan oturumlarla gerçekleşti.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu konferans verdi
III. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’nin açılış töreni, Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın katılımlarıyla düzenlendi. İki gün boyunca Karaağaç Kampüsü’nde düzenlenen oturumlarda yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından 130’dan fazla sunum yapıldı. Kongrede, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da birer konferans verdi.
“Kongreye olan ilgi bizleri fazlasıyla mutlu etti”
Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Kongre organizasyonuyla ilgili; “Yurtiçi ve yurtdışından Kongreye olan ilgi bizleri fazlasıyla mutlu etti. Kongrenin ilk iki günü, yapılan sunumlarla oldukça verimli geçti; üçüncü gün de, katılımcılar için bölgemizi tanıtıcı bir gezi düzenledik. Dışarıdan gelen akademisyenlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için Iğdır Üniversitesi olarak büyük gayret gösterdik.” değerlendirmesinde bulundu.
“Ruh olmadan madde olmaz”
Kongrenin kapanış oturumunda bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kongreyi düzenleme amaçlarının gençlerin zihinlerini manipülasyonlardan korumak ve üretime yönlendirmek olduğunu kaydetti. “Ruh olmadan madde olmaz.” diyen Rektör Alma, konuşmasında ruhun yeterince anlaşılamadığının altını çizdi. Kongre katılımcılarına Üniversitemizi şereflendirdikleri için teşekkür eden Rektör Alma, Yaratılış Kongrelerinin devam edeceğine de işaret etti.
Kongre geziyle sona erdi
Kongrenin son günü, Kongre katılımcıları için bölgemizi tanıtıcı bir gezi düzenlendi. İshakpaşa Sarayı ve Tuzluca Tuz Mağaralarına düzenlenen geziyle Kongre programı sona erdi. Kongreye katılmak için Iğdır’a gelen Üniversitemiz misafirleri, Kongre programının sona ermesiyle şehrimizden ayrıldılar.
Seçkin bilim insanlarının davetli konuşmacı olarak katıldığı, 5 ayrı salonda düzenlenen 38 oturumla 130’dan fazla sunumun yapıldığı Kongrede, bildiri özetlerini içeren Türkçe ve İngilizce kitapçıklar katılımcılara dağıtıldı. Bildirilerin tam metnini içeren kongre kitabı da, yakın zamanda Üniversitemiz tarafından bastırılacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER