Reklamı kapat

Reklamı kapat
Iğdır Aydın Gazetesi

Yerli Fungal Amilaz Enzimi Üretildi

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Ünal tarafından yürütülen “Biyoteknolojik Süreçler Kullanılarak Ekmek Gıda Kalitesinin Artırılmasında Termal Kaynaklı Yerli Fungal Amilaz Enziminin Kullanım Potansiyelinin Araştırılması” konulu bakanlık destekli proje kapsamında Türkiye’nin termal alanlarından izole edilen mikrobiyal genetik kaynaklardan yerli ve milli enzim üretimi gerçekleştirildi. Endüstriyel önemi olan pek çok proses, […]

Yerli Fungal Amilaz Enzimi Üretildi
11 Eylül 2019 - 17:02 'de eklendi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Ünal tarafından yürütülen “Biyoteknolojik Süreçler Kullanılarak Ekmek Gıda Kalitesinin Artırılmasında Termal Kaynaklı Yerli Fungal Amilaz Enziminin Kullanım Potansiyelinin Araştırılması” konulu bakanlık destekli proje kapsamında Türkiye’nin termal alanlarından izole edilen mikrobiyal genetik kaynaklardan yerli ve milli enzim üretimi gerçekleştirildi.
Endüstriyel önemi olan pek çok proses, biyoteknolojik ve enzimatik süreçlerle çok daha kolay ve daha kısa sürede gerçekleştiğini ifade eden Ünal, “Katalitik aktıvitesi ve stabilitesi bitkisel ve hayvansal enzimlere göre çok daha yüksek olan mikrobiyal enzimlerin endüstride kullanımı kaçınılmaz olmuştur.
Bu hedef doğrultusunda yürütülen proje kapsamında ekmek kalitesinin artırılması amacıyla fırıncılık endüstrisinin ihtiyacı olan amilaz enziminin laboratuvar ölçeği ve pilot ölçekteki üretim aşamaları tamamlandı. Gıda ve tarım sektörüne hizmet vermek üzere yüksek aktiviteye sahip ticari preparat haline getirilen patente konu enzimin endüstriyel ölçeğe aktarılması çalışmalarına devam edilmektedir” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER